Trening bez planu



"Failing to plan is planning to fail" - Winston Churchill. 


Pewnie każdy z nas zna osoby, które pomimo wylewania siódmych potów w siłowni czy bieżni nie osiągają spektakularnych efektów. Ćwiczą w ten sam sposób, tak samo wyglądają i podnoszą tyle samo. Zgoła odmienne jest podejście osób, które każdy trening w siłowni  gruntownie zmieniają. I choć tak częste zmiany skutkują dotkliwymi bolesnościami mięśniowymi, co może sugerować efektywność takiego podejścia, to ostatecznie korzyści są nikłe. Oba podejścia są nieskuteczne z jednego prozaicznego powodu - braku planu. Taki trening można porównać do jazdy samochodem z zamkniętymi oczami - niby jedziesz, ale nie wiadomo gdzie i na pewno gdzieś trafisz, ale najpewniej nie tam gdzie byś chciał/a.

Badania naukowe - czy można im ufać?


Ostatnimi czasy modne stało się dołączanie do artykułów bibliografii pełnej odnośników do badań naukowych. To oczywiście dobre zjawisko, lecz przybiera czasem karykaturalne rozmiary w momencie, gdy lista przytoczonych badań jest dłuższa niż cały artykuł. W żadnym wypadku nie jestem przeciwnikiem faktów udowodnionych naukowo, ba, staram się na nich opierać i nimi kierować. Jednakże nie zawsze bywa to idealnym rozwiązaniem. Dlaczego? Aby odpowiednio interpretować ich wyniki, nie wystarczy przeczytać podsumowania. Warto byłoby przyjrzeć się całemu ich przebiegowi.

Żywienie młodych sportowców cz. IV - tłuszcze



W historii ludzkości miało miejsce wiele zdarzeń mających opłakane skutki. Jednak mało które z nich dotknęło tak wiele istnień jak działania na rzecz propagowania żywności z obniżoną zawartością tłuszczów. Dzisiaj zbieramy tego żniwo - niezliczone przypadki cukrzycy, otyłości, nowotworów. Tłuszcze, przez wiele lat demonizowane przez dietetyków i naukowców, ostatecznie przywracane są do łask. Na całe szczęście, gdyż nie są jedynie źródłem energetycznym dla organizmu, ale stanowią także budulec układu nerwowego oraz pełnią rolę prekursorów hormonów. Bez nich nasze zdolności poznawcze oraz gospodarka hormonalna kuleją. 
Dzięki zawartości tłuszczów w pożywieniu czujemy się przez dłuższy czas syci, co pozwala na wydłużenie odstępów między kolejnymi posiłkami. Takie działanie umożliwia obniżenie poziomu insuliny oraz zwiększenie wydzielania jej antagonisty - glukagonu, dzięki któremu organizm jest w stanie korzystać z tkanki tłuszczowej jako źródła energii.

Najlepsze suplementy dla początkujących



Od dłuższego czasu ze wszystkich stron otaczają nas reklamy produktów, które mają sprawić, że będziemy szczupli, silni i piękni. Producenci zapewniają, iż dzięki magicznej pigułce (proszku, maści, naparowi itp.) osiągniemy niesamowite efekty bez żadnych wyrzeczeń i wysiłku.