Zjawisko, które zbiera żniwo wśród coraz większej części ludzkości, przyczyna bólów odcinka lędźwiowego kręgosłupa i kompleksów wielu kobiet. Wszystko na własne życzenie, problem wynikający z naszego lenistwa i nie przykładania uwagi do tego, co robimy na co dzień. Zmora XXI wieku, czyli syndrom ABD - absolutny brak dupy.
Mięśnie pośladkowe
W skład mięśni pośladkowych wchodzą m. in.: pośladkowy wielki, średni i mały. To dzięki nim jesteśmy w stanie utrzymać pionową postawę ciała. Umożliwiają one wyprost bioder, odwodzenie uda, a także stabilizują odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich kluczowej roli w naszym życiu i skupiają się na bezmyślnym zwiększaniu obwodów mięśni czworogłowych, mając nadzieję, że w ten sposób poprawią wyskok czy szybkość biegu. Jeśli chodzi o poprawę zdolności motorycznych, to w tym wypadku nie mogą się bardziej mylić.
Pośladki w sporcie
Jak już wspominałem tutaj (klik), w sporcie, niezwykle ważne jest, aby podczas wykonywania ruchu utrzymywać sztywny korpus, dzięki czemu będziemy w stanie efektywnie przenosić wytwarzaną przez biodra energię. Oprócz tego, że pośladki pomogą nam w stabilizacji tułowia, to będą głównym czynnikiem tę moc generującym. Większość dynamicznych ruchów opiera się na wyproście bioder i ich efektywność jest zależna od siły mięśni pośladkowych (sprinty, skoki).
Pośladki w życiu codziennym
Oprócz oczywistej funkcji estetycznej, pośladki mają również ogromne znaczenie w życiu codziennym. Ich główna rola tkwi w stabilizowaniu tułowia, a także utrzymywaniu miednicy w pozycji poziomej podczas stawiania kolejnych kroków. Niestety, siedzący tryb życia uniemożliwia im spełnianie swoich funkcji i prowadzi do występowania patologii w układzie ruchu.
Niefunkcjonujące pośladki
Pozycja siedząca jest zabójcza nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale także dla pośladków. Spędzanie w ten sposób kilku godzin dziennie, to jawne błaganie o problemy. Raz, to osłabienie mięśni pośladkowych i ich dysfunkcja z roli stabilizatora odcinka lędźwiowego. Dwa, skrócenie mięśnia gruszkowatego, co sprawi, że będziemy rotować stopy do zewnątrz i, tym samym, bardziej przypominać Kaczora Donalda aniżeli przedstawiciela gatunku homo sapiens sapiens. Fakt ten, może mieć również wpływ na częstotliwość kontuzji mięśni przywodzicieli, co w sportach zespołowych, a w szczególności piłce nożnej, ma ogromne znaczenie. Trzy, skrócenie mięśnia gruszkowatego może mieć jeszcze jedną nieprzyjemną konsekwencję. Otóż niektórzy z nas mają dość specyficzną budowę - nerw kulszowy nie przebiega u nich pod mięśniem gruszkowatym, a przez niego. Logicznym jest, że kiedy mięsień ten będzie skrócony, uciśnie nerw i tym samym może się przyczyniać do rwy kulszowej.
Jak naprawiać
Należy przykładać dużą wagę do wzmacniania mięśni pośladkowych. Jako mięśnie posturalne, pośladki cechują się wielką tolerancją na objętość, a także intensywność treningową. Charakterystyka ta, pozwala na podejście „dużo i ciężko”, czyli wiele powtórzeń ze znacznym obciążeniem, bez większego ryzyka na odniesienie kontuzji. W swoim reżimie treningowym, pamiętać należy o rozluźnianiu i rozciąganiu tychże mięśni. W szczególności, gdy nie możemy sobie pozwolić na zmianę trybu życia (siedząca praca). Na koniec jedna z technik rozklejania tkanek mięśni pośladkowych, prezentowana przez Agatę Korzemiacką z Athlete Performance, których szkolenia gorąco polecam:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz