"Only the strongest shall survive", czyli dlaczego poziom siły jest tak istotny?



Już samo prawo ewolucji pokazuje nam, że słabi nie przetrwają. Choć czasy się zmieniły, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni już ścigać się z gepardami po sawannie, a częstotliwość potyczek z dzikimi zwierzętami zmalała do poziomu gry reprezentacji Polski w piłce nożnej inteligencji naszych polityków, to siła jaką jesteśmy w stanie wygenerować wciąż ma kluczowe znaczenie w naszym życiu.


Czym jest siła?

Siła, to najprościej ujmując zdolność do pokonywania oporu. Istnieją jej jednak różne rodzaje, m. in.:
- siła maksymalna, czyli zdolność do pokonania maksymalnego oporu,
- siła relatywna, czyli stosunek generowanej siły w stosunku do masy ciała, 
- siła eksplozywna, czyli umiejętność do generowania maksymalnej siły w jak najkrótszym czasie,
- wytrzymałość siłowa, czyli zdolność do utrzymania określonej intensywności do odmowy.
Każda z nich ma swoje znaczenie w różnych dyscyplinach sportu, np. u trójboistów znaczenie ma przede wszystkim zdolność generowania siły maksymalnej, a warunkiem wysokiej dyspozycji piłkarzy będzie odpowiedni poziom siły relatywnej i eksplozywnej. Nie ma sportowca, który nie zyskałby na zwiększeniu swojej siły. 


Trening siły

Siła, to zdolność, a więc jesteśmy w stanie ją kształtować. Metod jest wiele: ciężkoatletyczna, dynamicznych spięć, powtórzeniowa, izometryczna oraz wiele innych. W zależności od dyscypliny sportowej, którą uprawiamy oraz innym czynnikom (np. pozycja na boisku, limity wagowe) dobieramy odpowiednie metody i narzędzia. Aby wykorzystywać w pełni potencjał naszych mięśni, w treningu poprawiającym siłę, zależy nam głównie na bodźcowaniu układu nerwowego i poprawie synchronizacji jednostek motorycznych we włóknach mięśniowych. Przy programowaniu obciążeń należy mieć na uwadze, że trening siły, to przemyślany i długotrwały proces, bardziej przypominający maraton, aniżeli sprint. 


Znaczenie siły w sporcie

Siła jest bazą innych zdolności motorycznych. Dlaczego? W jaki sposób chcesz kształtować szybkość, jeśli nie jesteś w stanie w ogóle pokonać oporu? Jak poprawisz wytrzymałość, skoro zamiast 20 powtórzeń, jesteś w stanie wykonać tylko 5? Wysoki poziom siły jest kluczowy dla poprawy wyników sportowych. Opinie, które przez wiele lat krążyły w świecie sportu, że trening siły sprawia, iż stajemy się klockowaci - wolni i z małym zakresem ruchu, to bujda. Odpowiednio prowadzony trening z ćwiczeniami w pełnym zakresie ruchu, będzie zwiększać naszą mobilność i dynamikę. 


Znaczenie siły w życiu codziennym

Co jeśli nie jesteśmy sportowcami? Czy mamy korzyści z wyższego poziomu siły w życiu codziennym? Wręcz ogromne. Kształtując siłę używamy dużych obciążeń, co zwiększa gęstość kości, to raz. Dwa, wysoki poziom siły będzie katalizatorem dla organizmu do podtrzymywania dużej ilości mięśni - w szczególności szybkokurczliwych, czyli gwarantujących szybszą przemianę materii i ładniejszą sylwetkę. Trzy, sam wysoki poziom siły mięśni będzie pomocny w utrzymywaniu odpowiedniej postawy ciała, a także zabezpieczy nas przed doskwierającymi coraz większej liczbie ludzi bólom w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. 


Poziom siły

Chcąc cieszyć się zdrowiem przez długi czas, powinniśmy dysponować dobrym poziomem siły. Jaka to wartość? Opierając się na ćwiczeniach trójboju siłowego, liczby powinny wyglądać następująco:
- wyciskanie na ławce płaskiej = 1,25 x masa ciała (czyli, jeśli ważymy 80 kg, to 80 x 1,25 = 100 kg)
- przysiad ze sztangą z tyłu = 1,5 x masa ciała (80 x 1,5 = 120 kg)
- martwy ciąg = 2 x masa ciała (80 x 2 = 160 kg)
U kobiet wartości wyglądają trochę inaczej ze względu na to, iż płeć piękna dysponuje mniejszą ilością włókien szybkokurczliwych. W przypadku kobiet dobry poziom siły, to:
- wyciskanie na ławce płaskiej = 0,5 x masa ciała
- przysiad ze sztangą z tyłu = 1 x masa ciała
- martwy ciąg = 1,5 x masa ciała
Wymogi w sporcie są dużo wyższe i tak na przykład piłkarze nożni powinni być w stanie podnieść
w przysiadzie przynajmniej dwukrotność swojej wagi.


Nie warto być słabym

Ciężko znaleźć jakiekolwiek argumenty za tym, aby treningu siły nie stosować. Badania wskazują na korelację pomiędzy siłą nóg, a długością życia. Sam guru treningu siłowego, Mark Rippetoe stwierdził: “Strong people are harder to kill than weak people and more useful in general”. Wniosek może być tylko jeden: życie jest za krótkie na bycie słabym. SIŁA!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz