Żywienie młodych sportowców cz. III - białka



Białka są kluczowe dla rozwoju młodych sportowców. Są one składnikiem budulcowym organizmu i z nich tworzone są niemal wszystkie kluczowe struktury: mięśnie, tkanka łączna, enzymy, hormony. Dzięki nim organizm może się regenerować i rozwijać. Niezwykle istotne jest więc, aby dostarczać ich z pożywienia wystarczającą ilość, gdyż w przypadku zbyt małej podaży aminokwasów organizm może je pozyskiwać z rozkładu mięśni. Oczywiście, mięśnie stają się przez to słabsze.


Podział białek

Białka dzielą się na egzo- i endogenne. Egzogenne, to takie, których nasz organizm nie jest w stanie syntetyzować i z tego powodu musimy dostarczać je z pożywieniem. Z endogennymi jest zgoła inaczej - nasze ciało potrafi wytworzyć ich wystarczającą ilość samemu. Te niezbędne znajdują się w szczególności w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego narzucanie dziecku diety wegańskiej byłoby równie stosowne, co budowanie domu z tektury zamiast z cegieł.


Ile jadać

Źródła pełnowartościowego białka powinny się znajdować w 2-3 posiłkach dziennie. Tutaj szpilka w kierunku miłośników wegańskich diet: białka roślinne nie zawierają wszystkich potrzebnych aminokwasów. W celu uzyskania pełnego aminogramu, niezbędne jest umiejętne łączenie produktów, co sprawia, że ułożenie diety jednocześnie niepowodującej niedoborów i zgodnej z duchem weganizmu jest niezwykle skomplikowane. 


Dobre źródła białka

Jeśli tylko nie mamy nietolerancji pokarmowych, to najlepszym wyborem będą jajka. CAŁE. Najlepiej, aby żółtko było płynne, co zwiększy przyswajalność składników odżywczych. A tych w jajkach jest niemal niezliczona ilość. Innymi wartymi polecenia źródłami białka jest czerwone mięso, które dostarczać będzie żelazo, a także tłuste mięsa (najlepiej ze zwierząt karmionych trawą) jako źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jeśli chodzi o ryby, to z jednej strony są świetnym dostarczycielem białka i tłuszczów Omega 3, ale z drugiej strony kumulują znaczne ilości metali ciężkich. Tym samym, nie należy przesadzać z ich ilością w codziennej diecie. Na koniec warto wspomnieć o podrobach, które zawierają mnóstwo mikroskładników i powinny figurować w diecie przynajmniej raz na jakiś czas.


Nierekomendowane źródła białka


Tak jak wspomniałem wcześniej białka pochodzenia roślinnego nie mogą być traktowane równorzędnie z białkami zwierzęcymi. Oczywiście nie oznacza to, że nie wolno ich uwzględniać w diecie. Białe, chude mięso również nie będzie najlepszym wyborem, gdyż poza białkiem nie dostarczy dzieciakom niemal żadnych dodatkowych składników. Na koniec nabiał, który jest dość częstym alergenem i może zwiększać częstotliwość infekcji górnych dróg oddechowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz