Czy trzeba mieć wielkie mięśnie, aby dysponować dużą siłą?


Większość ludzi utożsamia silną osobę z mężczyzną o gabarytach szafy pancernej, ale czy nie uczono nas, że „nie ocenia się książki po okładce”?


Rozmiar mięśni


Skoro siłę generują mięśnie, to wystarczy zwiększać ich masę? I tak, i nie. Mianowicie, prawdą jest, że przekrój poprzeczny mięśni ma wpływ na generowaną przez nich siłę. Jednakże nie zawsze jest tak, iż osoba o wadze 100 kilogramów będzie silniejsza od osoby ważącej 80 kilogramów. Rozmiar mięśnia determinuje jedynie POTENCJAŁ do generowania siły. Trening nastawiony na budowanie mięśni, czyli hipertroficzny (kulturystyczny) polega raczej na zwiększaniu ilości płynu komórek mięśniowych (sarkoplazmy) poprzez wykonywanie wielu powtórzeń i nie przekłada się on bezpośrednio na wytwarzanie siły. 

Układ nerwowy


Kluczem do zbudowania wielkiej siły jest sprawny układ nerwowy. Szacuje się, że człowiek, który nie uskutecznia treningu oporowego jest w stanie użyć około 20-30% możliwości swoich mięśni, a elita zawodników sportów siłowych w granicach 50-60%. Pierwszoplanową rolę gra w tym wypadku wydajność układu nerwowego i jego zdolność do zsynchronizowanego pobudzania wielu jednostek motorycznych w mięśniach. 

Technika


Także w tym przypadku wielkie znaczenie ma układ nerwowy. Poprawa techniki polega na powtarzaniu danego ruchu, dzięki czemu nasze ciało uczy się wykonywać go w sposób najbardziej efektywny. Innymi słowy praktyka w ćwiczeniu sprawia, że przewodnictwo neuromotoryczne staje się sprawniejsze. Przedstawiając to zjawisko metaforycznie - zaczynamy od polnej dróżki, pełnej wybojów i niespecjalnie komfortowej w podróżowaniu. Za każdym razem, gdy wykonujemy dany ruch, nasza dróżka się poszerza i wygładza. Kiedy osiągniemy mistrzowski poziom, wąska z początku ulica, bardziej przypomina autostradę. 

Podsumowanie



Błędnym jest przekonanie, iż każdy silny człowiek musi dysponować gargantuiczną muskulaturą. W tym przypadku chodzi bardziej o „wgranie nowego oprogramowania” do naszego układu nerwowego. Przy dobrze prowadzonym treningu, możemy zwiększać poziom siły bez nadmiernej rozbudowy mięśni. Siła jest podstawową zdolnością motoryczną i niezbędną do zachowania zdrowia człowieka, warto więc zadbać o jej odpowiednio wysoki poziom, nawet, gdy nie chcemy wyglądać jak kulturyści. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz