Każdy chce dzisiaj dobrze wyglądać. Jesteśmy bombardowani ze wszystkich stron okładkami magazynów z roznegliżowanymi kobietami i wymuskanymi mężczyznami o nienagannych sylwetkach. Zjawisko to, wywołuje u osób rekreacyjnie trenujących stawianie sobie celów zupełnie nieadekwatnych do potrzeb. Chorobliwe porównywanie się z zawodowymi kulturystami może powodować różnego rodzaju psychiczne dolegliwości od zaburzeń odżywiania poczynając, na depresji kończąc. Jakie powinny być główne założenia naszego planu treningowego?
Prehabilitacja
Z racji dzisiejszego stylu życia, większość z nas jest mało aktywnych w trakcie dnia i gigantyczną jego część spędza w pozycji siedzącej. Jest to ekstremalnie niekomfortowa pozycja dla naszego układu ruchu, która powoduje ograniczenie ruchomości w stawach. Prowadzi też do zespołu skrzyżowania górnego lub zespołu skrzyżowania dolnego. Efektem takich zaburzeń jest niezwykle często ból pleców w odcinku lędźwiowym. Zgłaszając się do lekarza otrzymujemy receptę na leki przeciwbólowe lub stabilizator dolnego odcinka pleców. Czy te środki rozwiążą problem? Bynajmniej nie na dłuższą metę. Wyjściem z tej sytuacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, które pomogą wzmocnić osłabione partie mięśniowe i rozciągnąć te skrócone.
Funkcjonalność
Środki treningowe powinny być odpowiednio dobrane do naszych potrzeb i aktywności wykonywanych na co dzień. Z tego powodu nie należy wybierać ćwiczeń w których jesteśmy najlepsi, a raczej preferować te, które pozwolą wzmocnić nasze słabe strony. Kolejny warunek, to użyteczność ćwiczenia. Warto opierać swoje treningi na podstawowych wzorcach ruchowych i ćwiczeniach wielostawowych. O co chodzi? Dużo bardziej przydatną w życiu bywa umiejętność efektywnego i bezpiecznego podniesienia ciężkiego przedmiotu z ziemi, aniżeli zdolność do izolowania pracy tylnego aktonu mięśnia naramiennego.
Sprawność
Głównym celem realizowanego przez nas procesu treningowego powinno być poprawianie zdolności motorycznych. To, co robimy podczas zajęć powinno zwiększać naszą siłę, szybkość i wytrzymałość. Owe zdolności bardzo przydają się w życiu codziennym - możemy wejść na czwarte piętro bez zadyszki, a także przynieść wszystkie zakupy z samochodu za jednym zamachem ;)
Źródło: www.themetapicture.com |
Źródło: www.quickmeme.com |
Zdrowie
Dochodzimy do ostatniego punktu, który jest właściwie wypadkową wszystkich wcześniejszych. Otóż, gdy posiadamy pełną ruchomość w stawach, nie mamy jakichś znaczących słabych punktów, potrafimy wykonywać właściwie technicznie poszczególne ćwiczenia i dysponujemy zdolnościami motorycznymi na wystarczająco wysokim poziomie nasz organizm jest zabezpieczony przed dużą częścią urazów i kontuzji. Pozwala to na funkcjonowanie w dobrym zdrowiu i kondycji przez wiele lat.
Podsumowanie
Nie warto skupiać się na walorach estetycznych, które potrafi kształtować aktywność fizyczna. One przyjdą wraz ze zwiększającą się sprawnością, siłą i kondycją naszego ciała. Traktujmy to jako przyjemny bonus wynikający z naszej ciężkiej pracy w siłowni i konsekwencji w kwestii żywienia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz