Jak prawidłowo konstruować dietę?


Budując dom zaczynamy od fundamentów, czegoś na czym opierać się będzie cały ciężar budynku. Dobieramy jak najlepszej jakości artykuły budowlane. Robimy to, gdyż chcemy, aby przetrwał jak najdłużej. Tak samo powinniśmy postępować z naszym ciałem i tym co jemy, ponieważ pożywienie jest niezwykle ważnym aspektem wpływającym na to, jak się czujemy, funkcjonujemy i wyglądamy. Na jakich fundamentach powinniśmy konstruować swoją dietę?


1. Elementy dietoterapii

Eliminacja szkodliwych dla nas pokarmów (alergie pokarmowe), związków ograniczających wchłanianie substancji odżywczych, dokwaszenie żołądka, uszczelnienie jelit, probiotykoterapia. W przypadku konkretnych problemów metabolicznych należy już na tym etapie wdrożyć suplementację, mającą na celu ich wyeliminowanie lub złagodzenie.


2. Jakość pożywienia

Jeśli dysponujesz bolidem formuły 1, to nie wlewasz do baku jakiejś niesprawdzonej wachy zachomikowanej przez kumpla w garażu. Tak samo należy postępować z jedzeniem - wybieraj produkty jak najbardziej naturalne. Rezygnuj z przetworzonych, które mają listę konserwantów długą jak opisy przyrody w "Nad Niemnem".


3. Ilość dostarczanych kalorii

Nie jestem zwolennikiem skrupulatnego ich liczenia, gdyż uważam, że przy diecie złożonej z minimalnie przetworzonych produktów bardzo trudno jest przeholować. Niemniej jednak, jeśli chcemy osiągnąć konkretny cel, należy kontrolować ich liczbę. Informować nas będzie o tym, czy zmierzamy w odpowiednim kierunku. Warto także zwracać uwagę, iż dwa produkty o przybliżonej kaloryczności mogą nam dostarczać zgoła odmiennych ilości makroskładników, minerałów i substancji śladowych mających niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.


4. Proporcje makroskładników

W tym przypadku pod uwagę należy wziąć poziom aktywności i przede wszystkim jej charakter. Inaczej odżywiać się będzie sprinter, a inaczej biegacz długodystansowy. Do tego ważnym wskaźnikiem będzie nasz cel - to czy chcemy schudnąć lub zbudować mięśnie, będzie miało znaczenie w dopasowaniu proporcji makroskładników w diecie.


5. Rozplanowanie posiłków w ciągu dnia

Warto dostosować rodzaj pokarmów i czas posiłków do planu naszego dnia i aktywności. Dietetyczne mity w stylu: "nie jedz po 18" puszczaj mimo uszu, bo takie stanowisko utrzymują tylko totalni ignoranci. Osoby trenujące wieczorami i te, które nie chodzą spać od razu po wieczorynce, poprzez przestrzeganie takich bezzasadnych rad mogą sobie tylko zaszkodzić.


6. Suplementacja

Ludzie przeceniają wagę i moc odżywek. Skupiają się niepotrzebnie na kupowaniu coraz to bardziej wyszukanych specyfików reklamowanych w mediach jako magiczna pigułka, która sprawi, że schudniesz bez wysiłku i żadnych wyrzeczeń. Tu nie ma drogi na skróty - filarami dobrej sylwetki oraz zdrowia są odpowiednia dieta i trening. Dopiero, gdy zbudujesz bazę wprowadzaj dodatki. Traktuj suplementy jako wisienkę na torcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz